Siemię lniane brązowe

Producent: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Właściwości:

  • Siemię zawiera błonnik, stanowiący ponad jedną czwartą masy nasion lnu, w tym również błonnik rozpuszczalny w wodzie – działa korzystnie na florę bakteryjną jelit, a do tego obniża cholesterol,
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – stanowią nawet 60% składu tłuszczów obecnych w siemieniu lnianym, dzięki czemu siemię jest jednym z najbogatszych źródeł roślinnych tych kwasów; regularnie dostarczane do organizmu kwasy omega-3 sprzyjają obniżaniu poziomu trójglicerydów,
  • Substancje śluzowe – są obecne w nasionach lnu i zmielonym siemieniu lnianym, uwidaczniają się po dodaniu wody i nadają mieszance charakterystyczną, lepką konsystencję; śluzy roślinne pozytywnie wpływają na układ pokarmowy,
  • Witaminy, w tym kwas foliowy, witamina C, witamina E, witamina K, niacyna (witamina B3) oraz inne witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6), zawarte w ziarnach, wspomagają równowagę organizmu.

OPIS PRODUKTU:

Siemię lniane to nieduże, brązowe lub złote ziarenka lnu pospolitego. Te cenne, oleiste ziarna są zaliczane do tzw. superfoods, czyli do zdrowej żywności o cennych właściwościach prozdrowotnych. Siemię ma pozytywny wpływ na cały organizm ludzki i uznawane jest za zielarski produkt leczniczy. Dodatkowo może też być wykorzystywane jako domowy preparat kosmetyczny, ponieważ stosowane zewnętrznie wykazuje korzystne działanie na włosy i skórę.

Lecznicze właściwości siemienia lnianego są znane od wielu wieków. Nieco mniej rozpoznawalne jest siemię lniane złociste (budwigowe), które wyróżnia się bardziej bogatą zawartością składników odżywczych. Zawiera ono szereg wartościowych dla zdrowia związków, a także pomaga łagodzić liczne dolegliwości układu pokarmowego. Można je wykorzystać nie tylko jako uzupełnienie jadłospisu, ale też w profilaktyce różnych schorzeń lub wspomagająco w ich leczeniu. Polecane jest osobom stosującym diety odchudzające ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego, który pomaga usprawnić metabolizm i działa oczyszczająco na jelita. 

Sposób przygotowania: 2 łyżeczki siemienia lnianego zalać 150 ml gorącej wody, po czym odstawić na 15 minut pod przykryciem często mieszając. Tak przygotowane siemię lniane pić 2-3 razy dziennie.

Uwaga: należy pamiętać o przyjmowaniu wystarczającej ilości płynów – co najmniej 1,5-2 litrów dziennie. Można stosować jako dodatek do musli, sałatek i wypieków. Produkt może zawierać śladowe ilości płatków owsianych i migdałów.

SKŁAD:

Nasiona lnu brązowego

POJEMNOŚĆ:

200g